
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 10 µF |
| Voltage Rating (DC) | 10 V |
| Tolerance | 10 % |
| Length | 3.2 mm |
| Width | 1.6 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X5R |
| Case Code (Imperial) | 1206 |
| Case Code (Metric) | 3216 |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 1.6 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 10 V |
| Depth | 1.6 mm |
| Thickness | 1.8034 mm |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Max Length | 3.35 mm |
| Max Width | 1.75 mm |
| Min Length | 3.05 mm |
| Min Width | 1.45 mm |
| Max Thickness | 1.8 mm |
| Min Thickness | 1.4 mm |
Stock: 54133
Distributors
pcbx
Unit Price$0.16244
Ext.Price$0.16244
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.16244 | $0.16244 |
| 10 | $0.06763 | $0.67630 |
| 50 | $0.06339 | $3.16950 |
| 100 | $0.05942 | $5.94200 |
| 500 | $0.04634 | $23.17000 |
| 1000 | $0.04189 | $41.89000 |
| 3000 | $0.03585 | $107.55000 |
| 5000 | $0.03068 | $153.40000 |
| 10000 | $0.02625 | $262.50000 |
